Not known Facts About Badanie oct
Not known Facts About Badanie oct
Blog Article
Za sprawą tak skutecznej diagnostyki okulista może już na bardzo wczesnej fazie dostrzec rozwijającą się chorobę i zastosować leczenie, które ją powstrzyma. Dzięki temu unikniesz ryzyka nawet całkowitej utraty wzroku. Warto wykorzystywać OCT, aby sprawdzić, czy w siatkówce oka dochodzi do zmian cukrzycowych, nowotworu czy niezwykle groźnej dla wzroku – jaskry.
Badania, na które kierują specjaliści, zawsze powinny być wykonywane jak najszybciej – chyba że sam lekarz radzi inaczej. Narząd wzroku jest bardzo ważny i nigdy nie należy ignorować wizyt kontrolnych ani żadnych niepokojących sygnałów, które nam wysyła.
Badanie OCT wykazuje nie tylko zmiany w budowie plamki żółtej, ale i innych elementów gałki ocznej, jak choćby rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego.
Badanie oka OCT jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym, bezbolesnym. Trwa krótko i właściwie od razu po jego zakończeniu pacjent może normalnie funkcjonować.
Justyna Gabrysiak-Kula W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych.
Wymagana jest współpraca ze strony pacjenta, który proszony jest o patrzenie we wskazywanym kierunku. Wykonanie zdjęć dokumentujących stan siatkówki czy nerwów wymaga chwilowego zaprzestania mrugania.
Na ogół przeprowadzana jest nawet bez użycia jakichkolwiek kropli. Niekiedy tylko stosuje się krople rozszerzające źrenice, celem poprawienia jakości obrazu. Zakroplenie następuje wówczas około twenty minut przed samym badaniem.
Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.
Badanie OCT oka jest badaniem obrazowym, a dokładnie – koherentną tomografią gałki ocznej. Lekarz widzi w niej zarówno przednią, jak i tylną część gałki, w tym – umiejscowioną z tyłu plamkę żółtą.
Bardzo ważne są regularne wizyty u okulisty i wykonywanie badań OCT. W 10 sposób można sprawdzić, czy stosowane dotąd metody leczenia przynoszą oczekiwane rezultaty. Poza tym specjalista jest w stanie stwierdzić, czy wada wzroku się pogłębia i czy należy zmodyfikować dotychczasową terapię.
Badanie OCT poniżej normy nie zawsze jest powodem do niepokoju, dlatego wynik należy zawsze skonsultować z lekarzem i write-upępować dalej zgodnie z jego zaleceniami.
Z tego powodu warto na OCT oczu udać się z kimś, ponieważ w niektórych przypadkach czynności takie jak prowadzenie samochodu mogą być utrudnione nawet do kilku godzin od podania kropli.
Badanie OCT oka to nic innego jak stworzenie 3D profilu siatkówki i jej warstw. Dzięki niemu check here okulista może dokładnie obejrzeć każdą warstwę siatkówki, co umożliwia identyfikację uszkodzeń, zmian strukturalnych, a także odkrycie nowych aspectów United kingdomładu optycznego oka.
Tak właściwie nie ma potrzeby większego przygotowania się do tego badania. Dzięki temu, że jest ono całkowicie bezinwazyjne, to można wykonywać je w dowolnej chwili i do tego wielokrotnie. Z kolei, jeśli chodzi już o przygotowanie tuż przed badaniem, to pacjentowi podawane są krople do oczu, by powiększyć jego źrenice. Koniecznie powinien robić to okulista lub osoba, którą do tego wyznaczy.
Na wynik OCT gałki ocznej nie trzeba czekać długo. Jest on wydawany w postaci zdjęć wraz z opisem przygotowanym przez specjalistę, jednak interpretacji powinien dokonać lekarz okulista.
Report this page